PRODUCENCKA

KATEGORIA PRODUCENCKA
im. Marka Serafińskiego

Kategoria PRODUCENCKA obejmuje filmy z największym budżetem, zrealizowane w wytwórniach/studiach filmowych (w systemie producenckim) w Polsce lub w koprodukcji, w tym filmy studenckie (głównie dyplomy) zrealizowane poza uczelnią, bądź w koprodukcji z nią.

A ŻURAWIE WCIĄŻ TAŃCZYŁY (2023, 08:41), Natasza Cetner, Pigeon Productions
BRAK (2023, 10:45), Paweł Prewencki, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o. / Fifne Studio
CRUSH (2022, 06:30), Michał Socha & Jakub Socha, Letko
CZEKAJ NA MNIE WE ŚNIE (2023, 14:56), Natalia Durszewicz, FUMI Studio / PWSFTviT w Łodzi
KONIUNKCJA (2022, 06:54), Marta Magnuska, Animoon Studio
SAFARI CLUB (2023, 09:52), Zuzanna Szyszak, WJTeam/Likaon
ZIMA (2023, 26:24), Tomek Popakul, Kasumi Ozeki, Yellow Tapir Films

***

A ŻURAWIE WCIĄŻ TAŃCZYŁY (2023, 08:41), Natasza Cetner, Pigeon Productions

Kiedy na brzegu pojawiają się Żurawie i wprowadzają Mężczyznę w świat piękna i tańca, musi on zdecydować, jakie są priorytety w jego życiu. Im bardziej Mężczyzna oddala się od rodziny, tym bardziej Kobieta decyduje się przezwyciężyć traumę, by po raz ostatni spróbować uratować ich związek, podczas gdy Dziecko pogrąża się w koszmarach i poczuciu porzucenia, a Żurawie nie przestają tańczyć.

Natasza Cetner jest nagradzaną polską reżyserka animacji oraz absolwentką Royal College of Art w Londynie. Jej główne motywy w filmach skupiają się na absurdzie świata wokół nas i surrealistycznym aspekcie naszej codzienności, podczas gdy inne prace próbują zgłębić nieświadome pożądania i lęki bezsenności. Natasza uwielbia inspirować się historiami z codziennego życia i przerabiać je w krótkie filmy i ilustracje.  

***

BRAK (2023, 10:45), Paweł Prewencki, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o. / Fifne Studio

Film opowiada o zmaganiu się z bólem i cierpieniem. Dotyka bardzo osobistych doświadczeń. Jest opowieścią o samotności, gniewie i żalu dotykającym rodziców, którzy tracą dziecko. Jest indywidualną i emocjonalną wizualizacją świata, w którym żyją osoby pogrążone w żałobie. Opowiada o zdarzeniu, na które nikt nie jest przygotowany, a znany nam do tej chwili „katalog” reakcji staje się bezużyteczny.

Paweł Prewencki – urodzony 1983-09-22 w Kołobrzegu. Reżyser filmów animowanych i teledysków, animator, grafik, autor plastyki i compositingu do filmów animowanych. Jest laureatem ponad 15 nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Młoda Polska. Pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na stanowisku Asystenta w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jacka Adamczaka. Od 2023 r. Wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Współpracuje z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Prowadzi firmę Fifne Studio, zajmującą się produkcją filmów animowanych, reklamą, grafiką, wizualizacjami 3D, prowadzeniem warsztatów oraz projektowaniem wnętrz. Dyplom na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (ówczesna Akademia Sztuk Pięknych); Studiował na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w Koszalinie na kierunku Projektowanie Wnętrz. Dyplom w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie na specjalizacji snycerstwo.

LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2013 ZA FILM CO SIĘ DZIEJE, GDY DZIECI NIE CHCĄ JEŚĆ ZUPY? (Kategoria Studencka) ORAZ WYRÓŻNIENIA IV MIEJSCA NA O!PLA’21 ZA OPOWIADANIA Z PIASKOWNICY – NARTY (Kategoria Przedszkolna)

***

CRUSH (2022, 06:30), Michał Socha & Jakub Socha, Letko

Ambitny złodziej chce ukraść drogocenny diament z silnie strzeżonego skarbca. Na swojej drodze spotyka niespodziewanie konkurencję – femme fatale, która zjawiła się w tym samym celu. Rywalizacja o diament powoli przeradza się we wzajemną fascynację, która przenosi parę w świat pomiędzy fantazją, a rzeczywistością. Ich rozgrywka balansuje na granicy niebezpieczeństwa i zmysłowego flirtu. Film jest swoistą mieszanką kryminału i historii miłosnej na granicy absurdu.

Jakub Socha – Reżyser, grafik, animator i artysta wizualny. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor artystycznych i modowych filmów krótkometrażowych, teledysków i kampanii społecznych, wielokrotnie wyróżnianych i nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach. Jest współautorem i scenarzystą trzech oryginalnych sekwencji tytułowych do kultowego serialu Simpsonowie. Współwłaściciel studia animacji i postprodukcji Brosfx.

Michał Socha, ur. 1981. Grafik, animator, scenarzysta, reżyser. Z dziekańskim wyróżnieniem ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizuje się w animacji i efektach specjalnych do reklam oraz produkcji telewizyjnych. Jest twórcą takich krótkometrażowych animacji, jak Koncert (2006), Odlot (2007), Laska (2008).

MICHAŁ JEST LAUREATEM ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA LOOP (Kategoria Formanimy) ORAZ BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA ROOM (Kategoria Producencka)

***

CZEKAJ NA MNIE WE ŚNIE (2023, 14:56), Natalia Durszewicz, FUMI Studio / PWSFTviT w Łodzi

„Czekaj na mnie we śnie” to poetycka opowieść o starzejącym się małżeństwie ukazana za pomocą animacji malarskiej. Odizolowani od świata i skazani na samotność Bronka i Zygfryd doświadczają powolnej defragmentacji rzeczywistości spowodowanej chorobą kobiety i związanymi z nią przeciwnościami losu. W swojej ostatniej podróży przeżywają chwile żalu, bólu, a nawet odrazy. Jednak za wszelką cenę starają się nie zapominać o miłości, która niegdyś trwała między nimi.

Natalia Durszewicz, absolwentka kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ukończyła Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Podczas swojej edukacji w Szkole Filmowej zrealizowała cztery etiudy studenckie pokazywane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Jej czwarto roczny film Bestie wokół nas został nominowany do nagrody Cinefondation podczas 74. Festiwalu Filmowego w Cannes.

***

KONIUNKCJA (2022, 06:54), Marta Magnuska, Animoon Studio

Kobieta i mężczyzna znajdują się w pokoju, gekon siedzi w terrarium, kilka much krąży wokół lampy. Stopniowo znajdujemy coraz więcej zależności i analogii między ich działaniami i obserwowanymi elementami, w miarę jak rytm ich wszechświatów przyspiesza. Ukazane mikrokosmosy wydają się rytmicznie oddziaływać na siebie i przynależeć do wyższego, kosmicznego porządku. KONIUNKCJA była obecna na tegorocznej oscarowej longliście.

Marta Magnuska jest animatorką, reżyserką i ilustratorką. Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP na specjalności projektowanie grafiki wydawniczej i ilustracji. Jest Stypendystką programów wymian studenckich z Universidade de Belas-Artes w Lizbonie oraz Animation Institut Filmakademie Baden-Wurttemberg w Ludwigsburgu. Jej poprzednie filmy: „Ciało obce” i „Inny” były pokazywane na najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. w Cannes, Annecy i Clermont Ferrand, ale także na O!PLA. Mieszka i pracuje w Berlinie.

***

SAFARI CLUB (2023, 09:52), Zuzanna Szyszak, WJTeam/Likaon

W „Safari Club” można się wyluzować, zaszaleć i zdziczeć. Dziewczyna szykuje się do wyjścia na polowanie, nie spodziewając się że ma przed sobą najdzikszą noc w życiu, pod każdym względem.

Zuzanna Szyszak zajmuje się reżyserią animacji oraz ilustracją. Ukończyła University of Arts w Londynie, na kierunku MA Character Animation. Pracuje jako freelancer, a jej projekty z kategorii animowanego wideoklipu i filmu studenckiego były nagradzane i pokazywane na – między innymi – YACH Film Festival, AGRAFA Biennale, Festiwal O!PLA, Polish Film Festival w Los Angeles, BCN Film Fest w Barcelonie, Sport Film Festival w Palermo. „Safari Club” to jej animowany debiut profesjonalny.

LAUREATKA ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2013 ZA WIDEOKLIP POŻEGNANIE MAŁEGO WOJOWNIKA DLA CZESŁAW ŚPIEWA

***

ZIMA (2023, 26:24), Tomek Popakul, Kasumi Ozeki, Yellow Tapir Films

Rośnie powoli jak sopel lodu, lecz pewnego dnia spada i rozbija się. Anka kocha koty. I Jezusa. W zimowej ciszy laguna zamarza, a niewypowiedziane pojawia się jak pęknięcie na lodzie.

Mozaikowy portret małej wioski rybackiej, w której człowiek z człowiekiem, człowiek ze zwierzęciem, zwierzę ze zwierzęciem współzależą w delikatnej równowadze ciepłej, czułej troski i zimnego, emocjonalnego okrucieństwa. Niesamowita opowieść o samotności i społeczności w duchu realizmu magicznego.

Tomek Popakul, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, specjalność film animowany. Jego debiut Ziegenort był pokazywany i nagradzany na festiwalach na całym świecie, a kilka lat późniejszy Acid Rain przyniósł mu 35 nagród, nominację do prestiżowych Annie Awards oraz miejsce na oscarowej longliście, na której kilka lat później znalazła się także ZIMA.

LAUREAT SPECJALNEGO WYRÓŻNIA O!PLA 2017 ZA CZERŃ (Kategoria Poza Polską) oraz WYRÓŹNIENIA IV MIEJSCA ZA ACID RAIN (Kategoria Producencka)

***