OFF & GO!

KATEGORIA OFF & GO!
im. Feliksa Kuczkowskiego

Filmy w pełni niezależne, powstałe poza szkołą, systemem producenckim i bez jakiegokolwiek grantu, a także filmy zrealizowane przez DOROSŁYCH amatorów.

BYŁ SOBIE CZŁOWIEK (2023, 01:53), Kamil Wójcik
GILGIDYLLA DADASEJA (2022, 02:56), Jeremiasz Łabarzewski
HOŁDUS PUTINUS 2.025 (2023, 05:00), Maciej Sławuski
HORTUM 4 (2023, 12:36), Adrian Waldemar Gajos
NAZYWALI MNIE DOBRĄ DZIEWCZYNKĄ (2023, 05:05), Agata di Masternak
RÓWNOWAGA (2023, 09:49), Domınıka Munıak, Sinan Demirtaş
SNY NA KRAWĘDZI (2023, 04:30), Daniel Zagórski
SONATA (2023, 11:00), Przemysław Kocik, Ewelina Lichman
TRUP (2023, 04:48), Maciej Rosa
ULICZNE ZOO 2 – LEGENDY DRAPIEŻNEGO PTAKA (2022, 15:17), Łukasz „Suseł” Suski

***

BYŁ SOBIE CZŁOWIEK (2023, 01:53), Kamil Wójcik

Krótka historia o Człowieku – jednym z gatunków, który zamieszkiwał kiedyś Ziemię. Historia intrygująca i zaskakująca jak remont łazienki, ale zarazem skondensowana jak spłuczka zamurowana w ścianie i ciężka do odkręcenia niczym zawór w pionie głównym. Być może będzie to początek większej serii, a może nie?

Kamil Wójcik – twórca filmów rysunkowych. Za dnia pracuje przy tworzeniu animacji do gier komputerowych. Nocą animuje obrazoburcze teledyski i bardzo niezależne krótkie metraże. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Sztuka Mediów. Wcześniej uczeń w Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Urodzony w Łańcucie, pierwszego stycznia. Dlatego mało kto pamięta o jego urodzinach.

KAMIL JEST LAUREATEM CZTERECH ZŁOTYCH TOBOŁKÓW O!PLA: 2014 ZA FILM A GDYBY… (OFF & GO!); 2019 ZA FILM TA KOSZMARNA NIEDZIELA (OFF & GO!); 2021 ZA FILM PSOTNIK W SZKLANEJ PUŁAPCE (OFF & GO!); 2022 ZA FILM NOCNY POCIĄG BEZ MIĘSA (OFF & GO!). TRZECH SREBRNYCH TOBOŁKÓW O!PLA: 2016 ZA FILM HEJ, HO I NIESPODZIEWANA PRZYGODA (wspólnie z Maciejem Żukiem / Animowane Fraszki); 2021 ZA FILM DELINSKY’S MADNESS (OFF & GO!); 2023 ZA WIDEOKLIP NABITA LUFA DLA HIOBA DYLANA. PONADTO SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2018 ZA GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ (Animowane Fraszki) ORAZ WYRÓŻNIENIA IV MIEJSCA NA O!PLA’21 DLA FILMU NASTĘPNA ZIMA (Animowane Fraszki)

AUTOR DWÓCH PLAKATÓW I SPOTU KONKURSU GŁÓWNEGO NA 8. O!PLA 2020

***

GILGIDYLLA DADASEJA (2022, 02:56), Jeremiasz Łabarzewski

Na wyspę Lotofagów trafia Europa. Pod nogami plątają się tobołki. Zieleń dziko rzucona w mrok. Film jednokrotny – Malaksermiks z gazet, stempli pocztowych i map. Gotuje Gilgamesz.

Jeremiasz Łabarzewski urodził się w 2002 roku. Student Etnologii i Antropologii kulturowej. Na razie błądzi po Łodzi. Zainteresowania badawcze: neoplemiona, mity maszyn, zulawskizmy. Zamiast dwóch kaw dziennie pije jedną.

***

HOŁDUS PUTINUS 2.025 (2023, 05:00), Maciej Sławuski

Film na podstawie dzieła Jana Matejki „Hołd ruski”. Uwspółcześniona wersja obrazu; podobne wydarzenia acz z niedalekiej przyszłości.

Maciej Sławuski, artysta terrorysta poszukiwany pod pseudonimem SlawusPolonus jako malarz acz NIE pokojowy. Działa w ukryciu, podobno gdzieś na wyspie. Jego styl polega na powolnym opanowywaniu od sztuk wszelakich po całe miasta. Najpierw cel obserwuje, osacza i uwidacznia całą jego anatomię po czym długo torturuje skręcając i reAnimując czego efektem ubocznym są filmy ukazywane na wielu festiwalach, bo tak ujawnia swoje akty terrArtystczne. www.slawuspolonus.ct8.pl

LAUREAT DWÓCH BRĄZOWYCH TOBOŁKÓW O!PLA: 2014 ZA WIDEOKLIP ORAWUS ORAZ 2021 ZA BITWUS WARSZAWUS 2.020 (Kategoria: OFF & GO!), A TAKŻE SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA NA O!PLA 2014 ZA FILM LOKOMOTYWUS (Kategoria: OFF & GO!).

AUTOR PLAKATU I SPOTU 3. O!PLA 2015

***

HORTUM 4 (2023, 12:36), Adrian Waldemar Gajos

Hortum to animowany serial fantasy mieszający humor, akcję i przygodę. Opowiada o przygodach Ksawerego, zwyczajnego chłopaka, który trafia do niebezpiecznego, nieznanego świata. W jego niecodziennych przygodach towarzyszą mu: wojowniczy, gadający jeż Czadini, zjawiskowy Jeff, ekscentryczny kuchcik Roman i wiele innych dziwacznych postaci.

W odcinku 4. obserwujemy elitarną Wojowniczą Brygadę i ich misję ratunkową, której celem jest odnalezienie Noemi, która zaginęła po kilku głębszych…

Adrian Waldemar Gajos to urodzony w 2001 roku technik informatyk, student filologii angielskiej, animator czasu wolnego, prelegent na różnorakich konwentach fantastycznych… a także scenarzysta, aktor głosowy i twórca animacji. Interesują go między innymi Lego i Godzilla, a wolne chwile lubi spędzać na spaniu, bo ma nadzieję, że któraś z tych rzeczy mu się przyśni. Pochodzi z Darłowa, mieszka i studiuje w Szczecinie. Adrian publikuje swoje frapujące produkcje na YouTube pod swoim pseudonimem artystycznym – Chuumoon. Jego aktualnym projektem jest serial pod tytułem Hortum, który realizuje wraz z najlepszym kumplem – LOVEickim.

***

NAZYWALI MNIE DOBRĄ DZIEWCZYNKĄ (2023, 05:05), Agata di Masternak

‚Nazywali mnie dobrą dziewczynką’ to animacja w technice poklatkowej. Inspiracją były poezje Agaty, w których autorka powraca do momentów z dzieciństwa, wyrastaniu w po-PRL-owskiej Polsce w brutalnych warunkach domowych. Historia Agaty nie była odosobniona, bo w latach 90-tych większość rodzin zmagała się z podobnymi problemami.

Agata di Masternak, malarka, rzeźbiarka, artystka multimedialna. Agata jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Central Saint Martins College w Londynie. Swoje prace wystawiała m.in. w Zabludowicz Collection, TriBeCa New York Gallery, Burgh House and Hampstead i innych galeriach, zaś jej twórczość była tematem w magazynach ArtPlugged, Boomer, Al-Thiba. Historia Agaty została zekranizowana przez Małgorzatę Kozerę w dokumencie ‚Twarze Agaty’.

***

RÓWNOWAGA (2023, 09:49), Domınıka Munıak, Sinan Demirtaş

Film porusza takie tematy jak przyjaźń, samotność, ubóstwo i problemy międzyludzkie, a także relacje między ludźmi i zwierzętami. Chcieliśmy pokazać realia naszego codziennego życia na świecie oraz proste i bardzo ważne wartości, które ignorujemy, nie zdając sobie z tego sprawy. W tym filmie chcieliśmy pokazać wady i zalety łańcucha produktywności w innowacyjny sposób za pomocą języka wizualnego. Życie człowieka, istot ożywionych i nieożywionych, od zarania dziejów do chwili obecnej, jest podstawą zdrowego i społecznego życia we wszystkich społeczeństwach. Największe znaczenie miały rodziny ludzkie i zwierzęce.

Dominika Muniak, twórczyni filmów animowanych, reżyserka filmów dokumentalnych i teledysków. Jako pedagog i wieloletni animator kultury zajmowała się aktywizacją dzieci i młodzieży, inicjowaniem, wspieraniem i promowaniem działań z zakresu animacji poklatkowej, sztuki filmowej, teledysków i innych dziedzin sztuki. Prowadziła cykliczne zajęcia filmowe z dziećmi i młodzieżą w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wlkp. Obecnie w swoich realizacjach wykorzystuje papier, przy pomocy którego – w połączeniu z techniką poklatkową – tworzy nietuzinkowe filmy animowane oraz reklamy i teledyski.

Sinan Demirtaş jest dzieckiem rodziny z Tunceli i urodził się w Erzincan w 1992 roku. W 2016 roku ukończył Uniwersytet Beykent w Stambule na Wydziale Sztuk Pięknych, Kina i Telewizji. Życie zawodowe w swojej dziedzinie rozpoczął jako tonista w studiu muzycznym w relacji mistrz-uczeń. Brał udział w pracach nad albumami wielu popularnych artystów muzyki ludowej, pracował jako asystent przy wielu filmach krótko- i pełnometrażowych, a w kolejnych latach udało mu się profesjonalnie pracować w dziedzinie dźwięku i wideo. Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach z własnoręcznie wyreżyserowanymi filmami dokumentalnymi.

***

SNY NA KRAWĘDZI (2023, 04:30), Daniel Zagórski

Światło jest najważniejsze. Film dedykowany zmarłej w 2022 roku żonie autora, Annie.

Daniel Zagórski urodził się w 1949 roku w Łodzi. Artysta grafik warsztatowy: linoryt, akwaforta, akwatinta, mezzotinta, litografia, CG głównie 3D. Filmowiec niezależny, fotograf, kompozytor. Przez ostatnie kilka lat uwikłany w tworzenie autorskich filmów animowanych. Więcej informacji o autorze można znaleźć na jego stronie http://www.danielzagorski.com

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2013 ZA BAJKĘ O JASIU I MAŁGOSI (OFF & GO!)

***

SONATA (2023, 11:00), Przemysław Kocik, Ewelina Lichman

Słynny pianista pod koniec życia postanawia odnaleźć swoją muzę z młodości. Jak się okazuje, nigdy nie jest za późno na szukanie miłości.

Twórcy filmu „Sonata” to grupa osób, którzy zajmują się różnymi projektami artystycznymi. Są zaangażowani w tworzenie filmów animowanych, prowadzenie warsztatów animacji poklatkowej oraz realizację różnorodnych projektów muzycznych. Ewelina Lichman ukończyła szkołę rzemiosł artystycznych na kierunku rzeźba. Śpiewa oraz gra na skrzypcach i wiolonczeli. Zajmuje się tworzeniem makiet, lalek i marionetek. Przemysław Kocik wspomógł produkcję swoją wiedzą na temat oświetlenia, sprzętu, montażu filmów oraz grafiki komputerowej. Joanna Małoszczyk – poetka i malarka, została producentką filmu. Sonata była pokazywana na AIU Film Festival w Kuwejcie 2023 oraz First-Time Filmmaker Sessions – by Lift-Off Global Network 2023.

***

TRUP (2023, 04:48), Maciej Rosa

Gdy nadchodzi koniec życia trzeba opuścić świat i odejść. Ta standardowa procedura w przypadku tytułowego trupa musi zostać odroczona. Na skutek niebiańskiej pomyłki zmuszony jest pozostać jeszcze jeden dzień na ziemi. By jednak zapełnić czas oczekiwania wyrusza w ostatnią podróż.

Maciej Rosa, urodzony w 1998 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2022 roku w Pracowni Grafiki Cyfrowej prof. Adama Romaniuka. Zajmuje się animacją, grafiką, malarstwem i plakatem, prowadząc równoległą działalność muzyczną, będąc twórcą tekstów piosenek jak i wokalistą.

***

ULICZNE ZOO 2 – LEGENDY DRAPIEŻNEGO PTAKA (2022, 15:17), Łukasz „Suseł” Suski

Życiowe perypetie Gorbiego, Jara i Susła w ich naturalnym środowisku, czyli w jednym z wielu bloków Miasta Drapieżnego Ptaka. Tutaj każdy na coś czeka, ale czy to oznacza że musi być nudno? Historia oparta na faktach, z mocnym przymrużeniem oka.

Łukasz „Suseł” Suski. Twórca niezależny, samouk. Pierwotnie rysownik komiksów i beatmaker. Autor samplowanych albumów producenckich „Instrumentale” 1 i 2, oraz „BEAT ZP”. Twórca Hardball Equipe. Pierwsze kroki w animacji to 2019 r. Wkrótce ukazują się jego autorskie filmy: „Scalator”, oraz „Uliczne Zoo”, w którym gościnnie wystąpił m.in. raper Wilku WDZ. Debiut festiwalowy (Etiuda&Anima 2022) dzięki filmowi „Uliczne Zoo 2 – Legendy Drapieżnego Ptaka”, do którego głosu użyczyli jego charyzmatyczni towarzysze z lat młodości – Gorbi i Jaro.

***