ANIMOWANE FRASZKI

BĄBELKI (2023, 01:00), Anna Jasińska, PWSFTviT w Łodzi
ECHO (2022, 01:06), Jakub Krzyszpin, PWSFTviT w Łodzi
FORT IV (2023, 01:10), Nikodem Paśnicki, NIEZALEŻNIE
LILIE WODNE (2023, 00:49), Magdalena Basińska, PWSFTviT w Łodzi
MOMENTS (2023, 01:13), Sara Juszczyk, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach
O MAŁY WŁOS (2023, 01:17), Zuzanna Heller, PWSFTviT w Łodzi
ODWAŻ SIĘ (2023, 01:14), Bernard Łoś, PJATK w Warszawie
POLOWANIE (2023, 01:00), Katarzyna Zimnoch & Paweł Kleszczewski, Konik Studio
PRZESKOK (2023, 01:10), Mikołaj Mirzewski , PWSFTviT w Łodzi
UNDER THE WATER (2023, 01:00), Julia Orlik-Buratyńska, NIEZALEŻNIE

***

BĄBELKI (2023, 01:00), Anna Jasińska, PWSFTviT w Łodzi

W podwodnym świecie swoje monotonne życie prowadzą morskie potwory. Surrealistyczna opowieść o wykorzystywaniu i byciu wykorzystywanym.

Anna Jasińska, reżyserka filmów animowanych. Studentka V roku animacji i efektów specjalnych na Wydziale Operatorskim i Produkcji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Specjalizuje się w animacji 2D, rysunkowej, lalkowej i efektach wizualnych. Pracuje na planach filmowych jako asystent reżysera i  operatora oraz scenograf. Jej film PRIMUM NOCERE bierze udział w kategorii ANIMOWANE WIDEOKLIPY na tegorocznej O!PLA.

***

ECHO (2022, 01:06), Jakub Krzyszpin, PWSFTviT w Łodzi

Mężczyzna wraca do bolesnych, nawiedzających go wspomnień.

Jakub Krzyszpin urodził się 1 sierpnia 2001 roku w Bytomiu. Od 2021 r. studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Katowicach, które ukończył filmem „Inertness” (2021), nagrodzonym między innymi w Lizbonie, na festiwalu MONSTRA 2022, w kategorii „The Best Super Short film”, oraz Złotym Tobołkiem na festiwalu O!PLA 2022 w kategorii „Teraz My! – Licea Plastyczne”. Jego film RYSA bierze udział w kategorii STUDENCKIEJ na tegorocznej O!PLA.

***

FORT IV (2023, 01:10), Nikodem Paśnicki, NIEZALEŻNIE

Historię fortu w Borowej twórca filmu poznał dzięki reportażowi w radiu, mimo że odkąd pamięta, słowo „fort” pojawiało się bardzo często podczas wypraw do lasu. To właśnie tam, gdzie teraz szumią drzewa, w latach 1879-1882 zostało wzniesione jedno z siedmiu umocnień otaczających dęblińską twierdzę. Częściowo zniszczony podczas pierwszej wojny światowej przez wycofujące się oddziały rosyjskie stał się miejscem tragicznej historii wielu żydowskich rodzin przywiezionych ze Słowacji podczas okupacji. Mieli tu rozbudowywać linię kolejową, mężczyźni wagonikami kolejki wąskotorowej dowozili piach pod nasypy. W czerwcu 1943 całe rodziny zostały rozstrzelane i do dziś spoczywają w pobliżu fortu, który po wojnie został rozebrany, a o jego istnieniu świadczą tylko kawałki czerwonej cegły w lesie.

W życiu Nikodema Paśnickiego ważne miejsce odgrywa dźwięk. Jednak zainteresowanie malarstwem ujawniło się już w wieku kilku lat, kiedy na ścianie pokoju przedstawił widziany dziecięcym okiem pejzaż ukochanej wsi. Równolegle z zainteresowaniem malarstwem i rysunkiem rozwijała się pasja muzyczna. Początkowo nauka gry na perkusji, później na gitarze oraz realizacja nagrań. Dopiero animacja pozwoliła mu połączyć dotąd oddzielnie rozwijane dziedziny. W swoich animacjach często sięga po historie lokalne z miejsca, w którym się urodził, przedstawiając je za pomocą prostych narzędzi (m.in. akwareli oraz tuszu). 

***

LILIE WODNE (2023, 00:49), Magdalena Basińska, PWSFTviT w Łodzi

Podwodna impresja skrywająca kilka niespodzianek.

Magdalena Basińska – studiuje film animowany i efekty specjalne na wydziale operatorskim i realizacji telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

***

MOMENTS (2023, 01:13), Sara Juszczyk, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach

„Moments” to przypomnienie, a zarazem gdybanie o tym, jak duży wpływ na nas mają nawet te najkrótsze, często wydające się nieistotne chwile. 

Sara Juszczyk, obecnie studentka Grafiki w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach. Szuka swojej ścieżki artystycznej próbując swoich sił w wielu dziedzinach i zawsze starając się wyrażać siebie. 

***

O MAŁY WŁOS (2023, 01:17), Zuzanna Heller, PWSFTviT w Łodzi

Podczas golenia nóg, pewna osoba odkrywa świat, o którego istnieniu nie miała pojęcia.

Zuzanna Heller urodziła się 1998r. w Krakowie. Od 2022r. studiuje film animowany i efekty specjalne na wydziale operatorskim i realizacji telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

***

ODWAŻ SIĘ (2023, 01:14), Bernard Łoś, PJATK w Warszawie

Z jednej strony na drugą i tak codziennie, ale dlaczego? Po co ona to robi? Te pytania męczą naszego bohatera, aby rozwiązać zagadkę, będzie musiał odważyć się i ją zapytać. 

Bernard Łoś, urodzony 25 grudnia 2000 roku w Warszawie animator i ilustrator obecnie studiujący w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na wydziale Sztuki Nowych Mediów. 

***

POLOWANIE (2023, 01:00), Katarzyna Zimnoch & Paweł Kleszczewski, Konik Studio

Humorystyczna etiuda formalna, stworzona ze zdjęć obrazów malowanych na szkle, łącząca w sobie środki wyrazu charakterystyczne dla diaporamy i animacji.  Ścieżka lektora oparta jest na improwizacji aktorskiej autorstwa Macieja Sikorskiego.

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski (Konik Film Studio) są duetem twórców filmowych i artystów wizualnych. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzą autorskie filmy animowane oparte na mitologii, folklorze i legendach. Ich filmy były prezentowane na ponad stu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia między innymi: Fano we Włoszech, Clones w Irlandii, Pilznie w Czechach. Byli artystami na rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech. Obecnie żyją i pracują w Szczecinie. Ich prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.

LAUREACI TOBOŁKÓW O!PLA: SREBRNEGO W 2019 ZA POCZĄTEK ŚWIATA ORAZ BRĄZOWEGO W 2021 ZA AJTIA DLACZEGO DIABEŁ KULEJE. ZDOBYLI TAKŻE SPECJALNE WYRÓŻNIENIE O!PLA ZA ZREALIZOWANY NA WARSZTATACH ANIMATOR JUTRA Z GRUPĄ DZIECI 7-12 LAT FILM STRASZYDŁA RODZIME. WŚRÓD LASÓW, NA POLACH, NA WODACH, NA WIETRZE.

TWÓRCY PLAKATU I SPOTU KONKURSU GŁÓWNEGO O!PLA 2023

***

PRZESKOK (2023, 01:10), Mikołaj Mirzewski , PWSFTviT w Łodzi

Chłopak skacze na bungee, by zmierzyć się ze swoją przeszłością.

Mikołaj Mirzewski studiuje na drugim roku film animowany i efekty specjalne na wydziale operatorskim i realizacji telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jego film SZKLANE ZŁUDZENIA bierze udział w kategorii STUDENCKIEJ na tegorocznej O!PLA.

***

UNDER THE WATER (2023, 01:00), Julia Orlik-Buratyńska, NIEZALEŻNIE

Jest to krótka aczkolwiek bardzo intensywna podróż w głąb oceanu. To co dobrze nam znane staje się czymś zupełnie innym.

Julia Orlik-Buratyńska od 2021r. absolwentka PWSFTviT w Łodzi, specjalizacja film animowany i efekty specjalne. Urodzona w Katowicach 10.02.1996 roku mieszkanka Krupskiego Młyna, gdzie w rodzinnym garażu powstały jej wszystkie dotychczasowe filmy. Oprócz animacji interesuje się również krwawymi efektami specjalnymi, charakteryzacją filmową oraz prowadzeniem warsztatów filmowych z dziećmi i młodzieżą. Jest autorką animacji: „Bankiet” (2016), „Mój dziwny starszy brat” (2018) oraz „Quidquid Latine dictum sit, altum videtur” (2019) które były wyświetlane i nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Jej czwartoroczna etiuda ,,Jestem tutaj’’. znalazła się na Shortliście GSA BAFTA Student Film Awards 2021 oraz zdobyła m.in. Złotą Gołębicę na Festiwalu DOK Lepizig , Grand Prix na Międzynarodowm Festiwalu Filmowym „Etiuda & Anima”, nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu Animafest Zagrzeb oraz na festiwalu Anifilm w Czechach.

LAUREATKA PIĘCIU TOBOŁKÓW O!PLA; TRZECH ZŁOTYCH, KOLEJNO W 2019 ZA MÓJ DZIWNY STARSZY BRAT, W 2020 ZA QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR I W 2021 ZA JESTEM TUTAJ, ORAZ DWÓCH SREBRNYCH: W 2017 ZA PIERWSZOROCZNY BANKIET I W 2023 ZA DYPLOMOWY TO NIE BĘDZIE FILM FESTIWALOWY, A TAKŻE SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2018 ZA SPODNIE I ŻELAZKO. JULIA BYŁA RÓWNIEŻ OPIEKUNKĄ WARSZTATÓW ANIMACJI PODCZAS KTÓRYCH POWSTAŁA BAŚŃ O LENIWEJ DZIEWCZYNCE NAGRODZONA ZŁOTYM TOBOŁKIEM O!PLA 2022 W KATEGORII ANIMOWANE PIERWIOSNKI (KONKURS TERAZ MY!)

***